Το έκανε «περίπατο»!!!

Κείμενο: Άλκης Σούρλας Φωτογραφίες: Γκαντέλος Γιώργος

Νίκη με 7 πόντους και άνω αναζητούσε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων απέναντι στον Γ.Σ Ματαράγκας ώστε να πάρει αυτός την δεύτερη και προνομιούχο θέση η οποία οδηγεί στα μπαράζ ανόδου της Β Ε.Σ.Κ.Α.Θ και εν τέλει όχι μόνο την πέτυχε αλλά μετέτρεψε σε «περίπατο» το ντέρμπι καθώς επιβλήθηκε με σκορ 53 – 32.

ΑΣΦ - ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ-0159

ΑΣΦ - ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ-0002

Οι «κίτρινοι» μπήκαν από την αρχή της αναμέτρησης με πολύ επιθετική άμυνα και κατάφεραν να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στους 7 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ σκόραραν 13.

Με την εκκίνηση του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γ.Σ Ματαράγκας με επιμέρους σκορ 4 – 7 βρέθηκε στο -3 (17 – 14).ΑΣΦ - ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ-0115

Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δικό τους σερί 8 – 4 και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25 – 18.

Το «νερό» είχε μπει ήδη στο «αυλάκι» και μάλιστα στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» έχοντας ως «όπλο» τους την άμυνα στα 4/4 του παρκέ, κατάφεραν να πάρουν και διψήφια διαφορά (33 – 23).ΑΣΦ - ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ-0126

Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο οι γηπεδούχοι «έκλεισαν» το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13 πόντους (40 – 27).

Η «ψαλίδα» της διαφοράς αντί να μειώνεται αυξανόταν και στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε τους 15 πόντους (45 – 30).

ΑΣΦ - ΘΕΣΣΑΛΙΚΟΣ-0100

Σε εκείνο το χρονικό σημείο ήταν που οι φιλοξενούμενοι πέταξαν «λευκή πετσέτα» και οι παίκτες του Αντώνη Μανετζή με επιμέρους σκορ 8 – 2 πανηγύρισαν την νίκη που τους οδηγεί στα μπαράζ ανόδου.