Ο «νόμος» του αρχηγού!

Κείμενο Άλκης Σούρλας Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Τρίποντο «χαρακτήρα» κατάφερε να πάρει η Ακαδημία Φαρσάλων η οποία «απέδρασε» με σκορ 0 – 1 από την έδρα του Αγίου Γεωργίου.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0022

Με αυτή την νίκη οι «κιτρινόμαυροι» συνεχίζουν να οδηγούν την «κούρσα» στον 30 όμιλο της Γ ΕΠΣΛ κατηγορίας.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0032

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0033

Στο πρώτο μέρος ο Άγιος είχε την υπεροχή όμως παρά τις ευκαιρίες με τους Ζητούνη, Κουκουτή και Καραχάλιο  δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο τέρμα.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0077

Η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων καταγράφηκε στο 24’  όταν το σουτ του Φαδάκη από πλεονεκτική θέση έδιωξε ο Ευθυμιάδης.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0123

Ενώ και η Ακαδημία έφτασε κοντά στο γκολ στο 42’ με τον Χρόνη ο οποίος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ αλλά αστόχησε.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έλεγχαν τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Μάλιστα στο 52’ «άγγιξαν» το γκολ.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0146

Συγκεκριμένα ο Χρόνης έκανε από πλεονεκτική θέση το σουτ όμως η μπάλα δεν του έκανε το «χατίρι» καθώς σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι .

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0150

Ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Παπαγεωργίου βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση με την μπάλα να περνάει μόλις αουτ

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0176

Το πολυπόθητο τέρμα για τους «κιτρινόμαυρους» σημειώθηκε στο 72’.

Ο Ψαρογιώργος έκανε κάθετη πάσα από τον χώρο του κέντρου η μπάλα κατέληξε στον Καψιώχα, ο οποίος απέφυγε τον Κίτσο, «πάτησε» περιοχή και με ψύχραιμο πλασέ «άνοιξε» το σκορ.

ΑΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ-0195

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την ομάδα του Αρίστου Παπαγεωργίου εν τέλει να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη.