Δεν χάνει με ΤΙΠΟΤΑ!

Κείμενο: Άλκης Σούρλας, Φωτογραφίες: Γιώργος Γκαντέλος

Ακόμη μια νίκη πανηγύρισε ο πρώτος και αήττητος Γ.Σ Φαρσάλων ο οποίος προσπέρασε και το εμπόδιο του Γ.Σ Σοφάδων με σκορ 69-64 στο ντέρμπι των πρωτοπόρων για τη 14η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΘ.
Η ομάδα του Μάκη Αλεξίου κέρδισε για τρίτη φορά φέτος την ομάδα του Δημήτρη Αρχοντούλη «κλειδώνοντας» έτσι την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα της Α Ε.Σ.Κ.Α.Θ.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0309

Το παιχνίδι είχε περισσότερο σημασία γοήτρου παρά βαθμολογική, αφού οι δύο πλευρές έχουν ξεφύγει στο βαθμολογικό πίνακα και δε φαίνεται να απειλούνται σε ό,τι έχει να κάνει με τα μπαράζ ανόδου.
Για 40 λεπτά το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην κυριολεξία και καθήλωσε τους φιλάθλους του μπάσκετ που κατέκλυσαν το Δημοτικό Κλειστό των Φαρσάλων.

Στο 1ο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε δυνατά μαρκαρίσματα και σε μπάσκετ που κυριάρχησαν περισσότερο οι άμυνες, όπως μαρτυρά και το 19-14 που έδωσε προβάδισμα στους παίχτες του Μάκη Αλεξίου στο 10′.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0078

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0082

Ίδια ήταν η εξέλιξη και στη δεύτερη περίοδο, με τις Σοφάδες να ισορροπούν την αναμέτρηση και το ημίχρονο να κλείνει με τον Γ.Σ.Φ να έχει «βραχεία κεφαλή» ενός πόντου (34 – 33).
Στην επανάληψη, καμία από τις δύο πλευρές δεν κατάφερε να ξεφύγει ιδιαίτερα στο σκορ με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο.
«Μπροστάρης» από πλευράς Φαρσάλων ήταν ο Γιώργος Αναγνωστόπουλος, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Φούντα και Μακρή.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0182

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0135

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0113

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 50-49 υπέρ του Γ.Σ. Φαρσάλων.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0206

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν αλλεπάλληλες και σχεδόν σε κάθε επίθεση το προβάδισμα άλλαζε χέρια. Ντούρβας και Τσιάπουλας από την περιφέρεια έδωσαν ανάσες σε κρίσιμα σημεία για την ομάδα του Δ. Αρχοντούλη που μέχρι το τελευταίο λεπτό ήταν μέσα στην κατάκτηση της νίκης.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0193

Στις τελευταίες επιθέσεις, ο Γ.Σ. Σοφάδων δεν κατάφερε να σκοράρει με τον Γκαντιά και στην άλλη μεριά του γηπέδου, οι Γιώργος Αναγνωστόπουλος και Ψύρρας κέρδισαν φάουλ και φάνηκαν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών, ευστοχώντας σε δύο ο καθένας, με αποτέλεσμα το 65-64 να γίνει 69-64 και να διατηρήσει τους Φαρσαλινούς πρώτους και αήττητους στο βαθμολογικό πίνακα.

Το Δ.Σ. του Γυμναστικού ευχαριστεί τον Φαρσαλινό κόσμο για την σημερινή του παρουσία.

ΓΣΦ - ΓΣΣ-0256

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 34-33, 50-49, 69-64

Γ.Σ. Φαρσάλων (Μ. Αλεξίου): Ντίνος, Κυριακόπουλος, Ίλτσογλου 3, Χρ. Αναγνωστόπουλος 8, Ντόνας 8 (2), Γ. Αναγνωστόπουλος 22 (3), Ψύρρας 4, Μακρής 11 (3), Φούντας 10 (1), Γιαννούλης.

Γ.Σ. Σοφάδων (Δ. Αρχοντούλης): Τσιάπουλας 10 (1), Γκαντιάς 11, Καλλιάρας 19, Κόγιας 4, Μπιζιώτης 2, Κοβάτσεφ 3, Ψυχογιός, Ντούρβας 11 (3), Αθ. Παπαευαγγέλου, Παπαδημητρίου 2.

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

17:00, κλειστό Καρδίτσας: Ήφαιστος Καρδίτσας – Αμπελώνας. Διαιτητές: Ξέρας – Καρακώστα