Νίκησε και τον Ολυμπιακό Καρδίτσας ο Γυμναστικός

Το έργο ήταν εξ’αρχής δύσκολο για την ομάδα της Καρδίτσας που δεν κατάφερε να κοντράρει τον ανώτερο Γ.Σ. Φαρσάλων, αφού οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από τον πρωτοπόρο και αήττητο με 50-72 στο κλειστό της Καρδίτσας, σε μία αναμέτρηση που έριξε την αυλαία της 13ης αγωνιστικής.

Το συγκρότημα του Στέφανου Μπελάγια κατάφερε να αντισταθεί απέναντι στον Γυμναστικό Συλλογο Φαρσάλων για περίπου 15′ και έτσι η ομάδα του Μάκη Αλεξίου κυριάρχησε στο υπόλοιπο του αγώνα στο παρκέ.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τα Φάρσαλα να ξεφεύγουν αρχικά στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Αναγνωστόπουλο που πέτυχε 13 από τους 20 συνολικά πόντους του στην α΄περίοδο. Η απάντηση ήταν άμεση από τον Ολυμπιακό που με τους Γκαμπέτα, Μίσσα, Δουτσίνη και Αγγέλη μείωσε στο σκορ και ξαναμπήκε άμεσα στο παιχνίδι για το 17-20 της 1ης περιόδου.

Στα πρώτα τρία λεπτά της 2ης περιόδου οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, Ωστόσο ένα καταιγιστικό τρίλεπτο ήταν αρκετό για να δώσει ένα σερί 0-9 στους φιλοξενούμενους που ξέφυγαν με 22-32 στο 18′, σε ένα διάστημα που οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα επιθετικά αλλά είδαν τα σουτ που επιχείρησαν να μη βρίσκουν στόχο, κυρίως από την περιφέρεια για το 26-35 του α’ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η διαφορά ξεπέρασε το μονοψήφιο αριθμό πόντων, με τους Ψύρρα και Φούντα να σκοράρουν αρκετές φορές στον αιφνιδιασμό, εκμεταλλευόμενοι τις αργές επιστροφές των Καρδιτσιωτών για το 35-55 στο 30′.

Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας παρέμεινε στα ίδια επίπεδα για το τελικό 50-72.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 26-35, 35-55, 50-72

Ολυμπιακός Καρδίτσας (Στ. Μπελάγιας – Στ. Μπούρας): Θεολόγης 2, Γκαμπέτας 4, Αγγέλης 12 (2), Δουτσίνης 7, Μίσσας 8 (2), Πανταζής 13 (1), Σ. Εκίζογλου 2, Βλησσαρούλης 1, Π. Εκίζογλου 1, Παπανδρέας, Σούφλας, Καραγιάννης.

Γ.Σ. Φαρσάλων (Μ. Αλεξίου): Κυριακόπουλος, Ντόνας 2, Ίλτσογλου 8, Γ. Αναγνωστόπουλος 20 (2), Μακρής 8 (1), Ψύρρας 9, Φούντας 14 (1), Ντίνος 5 (1),  Γιαννούλης, Χ. Αναγνωστόπουλος 6.