Αχιλλέας και με την «βούλα»

Κείμενο Άλκης Σούρλας

Σε ένα παιχνίδι «ακατάλληλο για καρδιακούς» ο Αχιλλέας Φαρσάλων πανηγύρισε μεγάλη νίκη – πρόκριση κόντρα στον Δωτιέα Αγιά (σ.σ ομάδα που αγωνίζεται στην Γ Εθνική Κατηγορία) και θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά πλέον του θεσμού την ομάδα του Ηρακλή Λάρισας.

Ο νικητής κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι εκεί όπου ο Αχιλλέας επικράτησε με σκορ 6 – 7. Ο κανονικός αγώνας και η παράταση δεν ανέδειξαν νικητή καθώς το σκορ ήταν 1 -1.

ΑΓΙΑ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 2-0115

Οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 5’ έχασαν την πρώτη τους ευκαιρία.

Έπειτα από ωραία ανάπτυξη η μπάλα κατέληξε στον Πλιάγκα ο οποίος πάτησε περιοχή από τα αριστερά όμως το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε έδιωξε σε κόρνερ ο Παιτέρης.

Ενώ και στο 15’ οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν κοντά στο γκολ όμως την κεφαλιά του Τλούπα  έπειτα από σέντρα του Νεμπεγλέρα, έσωσαν εξ επαφής οι παίκτες του Δωτιέα.

Η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 38’ όταν η κεφαλιά του Τσιανάκα πέρασε λίγο δίπλα από τα δοκάρια των γηπεδούχων.

ΑΓΙΑ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ-0099

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα ο Δωτιέας προσπάθησε να απειλήσει με μακρινές σέντρες και «γεμίσματα» όμως ο Γκικούδης δεν ανησύχησε ιδιαίτερα.

Στην κανονική διάρκεια δεν υπήρξε σκορ και έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση.

ΑΓΙΑ - ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ-0156

Εκεί οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 96’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιρογιάννη.

Όμως οι «κιτρινόμαυροι» δεν το «έβαλαν κάτω» και αντέδρασαν άμεσα καθώς στο 103’ και έπειτα από σέντρα του Κακαζούκη η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα του Παιτέρη.

Μάλιστα ο Αχιλλέας θα μπορούσε να πάρει και την νίκη στην παράταση όμως τα δυο σουτ του Βούλγαρη από καλές θέσεις πέρασαν λίγο άουτ.

Έτσι οι δυο ομάδες κατέληξαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Εκεί ο Γκικούδης έβαλε «στοπ» στον Παππά και έδωσε την νίκη – πρόκριση στην ομάδα του κ. Παραφέστα.