Έδειξε «μέταλλο»

Κείμενο Άλκης Σούρλας

Φωτογραφίες iFarsala

Νίκη ουσίας αλλά και ψυχολογίας κατέκτησε ο Α.Σ. Φαρσάλων ο οποίος επικράτησε του Απόλλωνα Καρδίτσας με σκορ 71-57 και παράλληλα «έπιασε» στην τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή τους Γόμφους και τον Γ.Σ. Ματαράγκας στο πρωτάθλημα της Β ΕΣΚΑΘ.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-0016

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι «σώμα με σώμα» με την διαφορά να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η ομάδα του Αντώνη Μανετζή δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση με αποτέλεσμα οι παίκτες του Απόλλων να πάρουν τα «ηνία» της αναμέτρησης και το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12 – 13.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-0020

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο δίχως κάποια να καταφέρει να πάρει διαφορά «ασφαλείας» και μάλιστα το ημίχρονο έκλεισε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 31 – 31.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Α.Σ. Φαρσάλων πήρε «βραχεία κεφαλή» η οποία κυμαινόταν από 3 έως 7 πόντους την οποία και κατάφερε να διατηρήσει έως και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ-0083

Η εικόνα της αναμέτρησης συνέχισε να είναι ίδια μέχρι και τα τελευταία 3 περίπου λεπτά.

Σε εκείνο το σημείο όμως η πολύ καλή άμυνα του Α.Σ.Φ η οποία οδήγησε σε λανθασμένες επιλογές τους φιλοξενουμένους, σε συνδυασμό με τα φάουλ που έκαναν οι παίχτες του Απόλλωνα διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.