«Αγγλικό» σκορ και ισοπαλία(φώτο)

Κείμενο Άλκης Σούρλας

Φωτογραφίες iFarsala

20151208-IMG_0010

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων δεν τα κατάφερε στην έδρα της Δόξας Βλαχογιαννίου όπου και παραχώρησε ισοπαλία με το «αγγλικό» σκορ 2 – 2.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο τέταρτο λεπτό έχασαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία. Έπειτα από φάση διαρκείας η μπάλα στρώθηκε στον Βούλγαρη, ο οποίος σούταρε όμως το σουτ κατέληξε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαλκιά.

20151208-IMG_0046

Στο 7ο λεπτό και έπειτα από πολύ ωραία συνεργασία των παικτών του κ. Παραφέστα η μπάλα έφτασε στον Νεμπεγλέρα, ο οποίος έκανε το σουτ αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε ενστικτωδώς.

20151208-IMG_0068

Η συνεχής πίεση του Αχιλλέα αυξήθηκε κατακόρυφα και στο 10’ χάθηκε ακόμη μεγάλη ευκαιρία. Έπειτα από ωραία ομαδική προσπάθεια η μπάλα κατέληξε στον Βούλγαρη το δυνατό σουτ του τελευταίου έδιωξε σε κόρνερ ο Χαλκιάς.

Στο 17’ η πίεση των κιτρινόμαυρων «καρποφόρησε», όταν έπειτα από σέντρα σουτ του Κουρούμαλου από τα αριστερά, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στα δίχτυα έπειτα και από λάθος εκτίμηση του Χαλκιά.

20151208-IMG_0078 20151208-IMG_0084

Η χαρά για τον Αχιλλέα κράτησε μόλις 7’ καθώς στο 25ο λεπτό είχαμε την ισοφάριση για την Δόξα. Σκόρερ ο Ζηρδέλης ο οποίος με σουτ από τα δεξιά στα όρια της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γκικούδη.

Αξίζει να σημειώσουμε πως στο γκολ της ισοφάρισης υπάρχουν έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά του Αχιλλέα για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης πάνω στον Κομισόπουλο

20151208-IMG_0131

Σαν να μην έφτανε αυτό ο Αχιλλέας από το 32’ αγωνιζόταν και με παίκτη λιγότερο ελέω αποβολής του Μπένου με 2η κίτρινη κάρτα έπειτα από υπόδειξη φάουλ για μαρκάρισμα λίγο έξω από την περιοχή της Δόξας Βλαχογιαννίου. Αυτή η απόφαση του κ. Μπουμπαρσόπουλου ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων καθώς και οι δυο κίτρινες κάρτες που δέχθηκε ο Μπένος θεωρούνται τουλάχιστον «τραβηγμένες» και ακραίες.

20151208-IMG_0138

Στο δεύτερο μέρος τώρα ο Αχιλλέας παρά το ότι έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα συνέχισε να πιέζει και στο 52ο λεπτό έχασε ακόμη μια ευκαιρία, όταν το δυνατό σουτ του Κουρούμαλου έξω από την περιοχή έδιωξε ο Χαλκιάς με γροθιές.

Ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Μπλατσέρη στο 58’.

Οι κιτρινόμαυροι «άγγιξαν» το γκολο στο 65’ όταν έπειτα από σέντρα του Καραμπούζη ο Μαλάκος έπιασε την κεφαλιά όμως αρχικά οι αμυντικοί και στην συνέχεια ο Χαλκιάς απομάκρυναν τον κίνδυνο.

Ό «άγραφος νόμος» του ποδοσφαίρου ίσχυσε και στο Βλαχογιάννι καθώς κόντρα στην ροή του αγώνα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με έναν ανορθόδοξο τρόπο.

Στο 73’ και έπειτα από αντεπίθεση της ομάδας του Βλαχογιαννίου ο Λιόλιος επιχείρησε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Καραμπούζη και κατέληξε στα δίχτυα του Γκικούδ για το 2 – 1.

20151208-IMG_0225

Με την σέντρα ο Αχιλλέας έχασε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα «ίσια». Έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Βούλγαρη και Νεμπεγλέρα, ο τελευταίος τροφοδότησε τον Πλιάγκα από τα δεξιά το δυνατό σουτ που επιχείρησε όμως πέρασε εκατοστά δίπλα από το  δεξί δοκάρι του Χαλκιά.

Εν τέλει η ομάδα του Τάκη Παραφέστα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 85’.

Έπειτα από ένα σουτ του Βούλγαρη ο Τλούπας «πετάχτηκε» στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα για να «γράψει» έτσι το τελικό 2 – 2.