Διδακτική ήττα…

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής γνώρισε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων από τον Α.Γ.Σ. Ιωαννίνων στα πλαίσια της δεύτερης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ Εθνικής με σκορ 95 – 91.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 12 – 10.

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 17 – 5 στα επόμενα πέντε λεπτά πήραν μια διαφορά 14 πόντων (29 – 15), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στα πρώτα δυο λεπτά  του δευτέρου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός μπήκε πολύ δυναμικά στο παρκέ και «τρέχοντας» ένα σερί 0 – 7 μείωσε την διαφορά στους επτά πόντους (29 – 22).

Ο Α.Γ.Σ.Ι απάντησε με δικό του σερί και στα πρώτα πέντε λεπτά το σκορ ήταν 40 – 26.

Ο Γυμναστικός προσπάθησε να κάνει και πάλι την αντεπίθεση του και κατάφερε να μειώσει στους δέκα (49 – 39) με την λήξη του ημιχρόνου.

Ίδιο ήταν το μοτίβο της αναμέτρησης και στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Γυμναστικό να προσπαθεί για το ολικό comeback και τους γηπεδούχους να κρατάνε μια απόσταση ασφαλείας από 7 έως 11 πόντους.

Εν τέλει το δεκάλεπτο έληξε 67 – 56.

Στην τελευταία περίοδο ο Γυμναστικός αύξησε κατακόρυφα την πίεση του σε όλο το γήπεδο κατάφερε να σκοράρει τρία συνεχόμενα τρίποντα (σ.σ ενώ νωρίτερα μετρούσε μόλις τέσσερα εύστοχα) και να ρίξει την διαφορά στους έξι (76 – 70), τέσσερα λεπτά πριν την λήξη.

Ο Α.Γ.Σ.Ι «απάντησε» με δικό του μίνι σερί 5 – 0 και 3 μίση λεπτά πριν το τέλος πήρε και πάλι διψήφια διαφορά 81 – 70.

Στα εναπομείναντα λεπτά οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω «χέρι», ο Γυμναστικός έκανε ακόμη μια απόπειρα «αντεπίθεσης» μείωσε την διαφορά και εν τέλει δέχθηκε την ήττα με σκορ 95 – 91.

Την ερχόμενη Κυριακή 30/10 και ώρα 17:00 ο Γυμναστικός αντιμετωπίζει στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων την ομάδα του Αιγινιακού

Τα Δεκάλεπτα: 29-15, 49-39, 67-56, 95-91

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 11, Καρασίμος 7, Μπαρτζώκας 18, Τζίμας 2, Μουζακίτης 15, Μάντζιος, Μάκης 13, Πάτρας 15, Φίλιος 1, Θώδης, Καννής, Αυγερινός 9.

Γ.Σ. Φαρσάλων (Μάκης Αλεξίου): Ντίνος, Τσιλούλης, Ίλτσογλου 11, Αναγνωστόπουλος Χρ 11, Ντόνας, Αναγνωστόπουλος Γ. 15, Μακρής, Ψύρρας 11, Φούντας, 14, Κούργιας 10, Παπακώστας 19.