Παίζει την κατηγορία την επόμενη Κυριακή στα Φάρσαλα ο Γ.Σ.Φαρσάλων-Krousta

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta ηττήθηκε στην έδρα του Ανατόλια, με σκορ 95-80, στο πλαίσιο των αγωνιστικών υποχρεώσεων για την Β’ Εθνική κατηγορία.

Οι Φαρσαλινοί παίζουν το τελευταίο τους χαρτί, την ερχόμενη Κυριακή, στο κλειστό Γυμναστήριο Φαρσάλων, με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά, όπου χρειάζονται μόνο νίκη, για την παραμονή τους στην κατηγορία.

Το συγκρότημα του Χάρη Φόρου με ρεκόρ 12 νίκες και 17 ήττες και 41 βαθμούς είναι στην 11η θέση όντας ισόβαθμο με Γέφυρα, Στρατώνι και Νίκη Βόλου με την Νίκη Βόλου να υποβιβάζεται σε αυτή την τετραπλή ισοβαθμία.

Στις πρώτες δύο περιόδους το Ανατόλια πήρε σημαντικό προβάδισμα υπέρ τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά με (25-13), ενώ ίδια ήταν η εικόνα και στην δευτερη περίοδο, όπου το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 53-37.

Στην τρίτη περίοδο οι μπλε προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος σκορ, μειώνοντας την διαφορά στους 14 πόντους (76-62), εν τέλει  ο πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα κράτησε την επιμέρους διαφορά και πήρε άνετη νίκη με σκορ 95-80 και έκανε φιέστα ανόδου στην έδρα του στην Α2 κατηγορία.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Καραποστόλου με 31 πόντους, ενώ για τον Γυμναστικό ο Γκιουλέκας πέτυχε 20 πόντους.

Την ερχόμενη αγωνιστική οι Φαρσαλινοί παίζουν όλη την χρονιά σε ένα παιχνίδι κόντρα στον Ερμή Λαγκαδά στο τελευταίο παιχνίδι της σεζόν όπου και θα διεξαχθεί εντός έδρας στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων, την Κυριακή 19/5 και ώρα 17:00.

Ο Γυμναστικός θέλει μόνο νίκη ώστε να μην “μπλέξει” σε ισοβαθμία και να “καθαρίσει” την παραμονή στην κατηγορία δίχως να ρίχνει “κλεφτές ματιές” στα υπόλοιπα παιχνίδια των διεκδικητών της παραμονής.

Δεκάλεπτα: 23-15,53-37,77-63,95-80

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Στεφανίδης 11(3), Αμπατζάς 14(2), Γαλανίδης 12(2),Κάτανος, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 8, Κιγμέτογλου 11, Μπρόζος 8(1), Καραποστόλου 31(5), Μουρατίδης

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 15(1), Χαιρετίδης 5(1),Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιώγκας 11(1),Συνετός, Γκιουλέκας 20(2), Δέσπος 17,Φιλιππόπουλος 3