“Πάρτι” στο Κλειστό και μεγάλη “ανάσα” για τον Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta!!!

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta έκανε επίδειξη δύναμης και ισχύος στην έδρα του κόντρα στην Γέφυρα και επικράτησε πολύ εύκολα με σκορ 90-69, για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, όμως ο Γυμναστικός το μετέτρεψε” σε πάρτι και έτσι οι Φαρσαλινοί επανήλθαν στις νίκες και τα θετικά αποτελέσματα και κατάφεραν με ρεκόρ 11 νίκες και 16 ήττες να “σκαρφαλώσουν” στην 9η θέση της βαθμολογίας μετά από 26 αγωνιστικές.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Γυμναστικός πήρε προβάδισμα έξι πόντων (21-15).

Στη δεύτερη περίοδο οι Φαρσαλινοί “πάτησαν γκάζι” και δεν το άφησαν καθόλου, καθώς πετούσαν “φωτιές” σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 28 – 14 βρέθηκαν να κερδίζουν με 20 πόντους (49-29), 2’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου, εν τέλει το ημίχρονο έκλεισε με το Γυμναστικό να βρίσκεται μπροστά με 55-34.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι παίζοντας καλό μπάσκετ ψαλίδισαν την διαφορά στους 13 πόντους (68-55), στην λήξη της περιόδου.

Στο σημείο αυτό οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν σοβαροί στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο χωρίς να αντιμετωπίσουν καμία δυσκολία πετυχαίνοντας μία άνετη και καθοριστική νίκη στην έδρα τους για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ήταν ο Γιώργος Λεπενιώτης με 24 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες επιθετικά τον “συνήθη ύποπτο” Σωτήρη Γκιουλέκα με 22 πόντους και τους Δημήτρη Δέσπο και Χρήστο Αναγνωστόπουλο οι οποίο σημείωσαν από 12 πόντους αμφότεροι, ενώ από την Γέφυρα ο Αποστολίδης με 15 πόντους

Τα Δεκάλεπτα: 21-15, 54-37, 68-55, 90-69

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ., Παπαγερίδης

Οι Συνθέσεις

ΓΣ Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 24 (3), Χαιρετίδης 9, Αναγνωστόπουλος 12 (2), Τσιώγκας 2. Φιλιπόππουλος 4, Τοπουζίδης 5 (1), Γκιουλέκας 22 (2), Δέσπος 12, Αλεξόπουλος, Λιούπης, Λούτας, Φαρμάκης.

ΚΣ Γέφυρας (Παράδας): Ψευτόγκας, Πουλιανίτης 9, Καταβαίνης 3(1), Αποστολίδης 15 (2), Ζιάκας 11 (2), Κουτουξίδης 3 (1), Καραγιαννάκης 2, Ευσταθιάδης, Σιώμος 13, Κοτσάνος 7, Παπαδόπουλος 6 (1)