«Λύγισε» στο τέλος και ηττήθηκε ο Γυμναστικός

Την ήττα με σκορ 74 – 84 γνώρισε στην έδρα του ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta από την ομάδα της ΧΑΝΘ. Παρά την καλή εκκίνηση και το καλό πρώτο μέρος ο Γυμναστικός «πλήρωσε» έναν νεκρό διάστημα στο τέλος της 3ης περιόδου και στην αρχή της 4ης και έτσι μοιραία ηττήθηκε. Έτσι οι μπλε δεν κατάφεραν να επανέλθουν στα θετικά αποτελέσματα και να πετύχουν την νίκη «οξυγόνο» που τόσο αναζητούσαν.

Στην εκκίνηση του πρώτου δεκαλέπτου ο Γυμναστικός ξεκίνησε καλά και έτρεξε ένα 5 – 0 σερί. Η ΧΑΝΘ απάντησε γρήγορα και με 9 πόντους και σερί 0 – 9 πέρασε μπροστά με 4 πόντους (5 – 9). Από εκεί και έπειτα για δυο λεπτά οι δυο ομάδες ήταν άποντες.

Οι πρώτοι πόντοι μετέπειτα σημειώθηκαν από τον Γυμναστικό ο οποίος μείωσε σε 8 – 9. Από εκεί και έπειτα οι δυο ομάδες σκόραραν αμφότερες και 3 μίση λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου το σκορ ήταν ισόπαλο με 13 – 13.

Ενώ λίγο αργότερα οι δυο ομάδες ήταν και πάλι ισόπαλες με 16 – 16. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19 – 22 υπέρ της ΧΑΝΘ. Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο.

Ο Γυμναστικός πέρασε μπροστά με 28 – 25 στο 5’. Η ΧΑΝΘ με μίνι σερί 2 – 6 πέρασε μπροστά με 30 – 31. Ο Γυμναστικός με πέντε σερί πόντους του Συνετού πέρασε μπροστά με 35 – 33 σκορ με το οποίο έληξε το πρώτο μέρος.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να διατηρεί το προβάδισμα των 4 πόντων μέχρι και την μέση του (42 – 38). Οι φιλοξενούμενοι αρχικά κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο 42 – 41 ενώ στο 4’ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 44 – 44. Από εκεί και έπειτα το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ενώ τρεις φορές μέσα σε ελάχιστο διάστημα είχαμε το αποτέλεσμα στην ισοπαλία (46 – 46, 48 – 48, 51 – 51). Εκεί η ΧΑΝΘ με πέντε πόντους του Πέτροβιτς στο τελευταίο μισό λεπτό του δεκαλέπτου έτρεξε ένα 0 – 5 και πήγε στον πάγκο όντας μπροστά με πέντε πόντους (51 – 56).

Με την εκκίνηση του τέταρτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 4 – 13 και έτσι η διαφορά στα μέσα του τέταρτου δεκαλέπτου έφτασε στο +14 (55 – 69). Ο Γυμναστικός προσπάθησε να μειώσει άμεσα, έπαιξε άμυνα σε όλο το γήπεδο και κατάφερε να τρέξει ένα δικό του σερί  9 – 1 και μείωσε στους έξι 64 – 70. Από εκεί και έπειτα όμως οι φιλοξενούμενοι έχοντας το bonus των βολών κατάφεραν να τρέξουν ένα δικό τους σερί 1 – 5 αρχικά και να πάρουν και πάλι διαφορά δέκα πόντων (65 – 75). Ο Γυμναστικός προσπάθησε εκ νέου να μπει στο παιχνίδι μείωσε στους 7 (70 – 77), όμως η ΧΑΝΘ εν τέλει κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο με σκορ 74 – 84.

Κατά την έναρξη της αναμέτρησης η διοίκηση του Γ.Σ.Φαρσάλων – Krousta και συγκεκριμένα ο Κώστας Λιούπης, τίμησε με αναμνηστική πλακέτα τον πρώην παίκτη του συλλόγου Λεωνίδα Ντίνο ο οποίος αγωνίζεται φέτος με την ομάδα της ΧΑΝΘ.

Τα Δεκάλεπτα: 19 – 22, 35 – 33, 51 – 56, 74 – 84.

Διαιτητές:Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου

Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 16(1), Χαιρετίδης 10(2), Αλεξόπουλος , Φιλιππόπουλος , Αναγνωστόπουλος 7(1), Τσιώγκας 5(1), Συνετός 5(1), Τοπουζίδης 6, Λούτας , Γκιουλέκας 17(4), Φαρμάκης , Δέσπος 8.

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης) : Βαζούκης , Ντίνος 7(1), Χονδρόπουλος 3(1), Παπαδόπουλος 11(2), Μπαλάσκας 6, Ζαφειρούδης 3, Καραγεωργίου , Γεωργάκης 15(1), Στεργίου-Πέτροβιτς 17(2), Δεληγεώργης 17(1), Βλαγκογιας 3, Τσάμης 2.