Ήττα στην έδρα του στην εκκίνηση του δευτέρου γύρου

Ο Α.Σ. Φαρσάλων ηττήθηκε με σκορ 66 – 80 στην έδρα του από τους Αετούς Λάρισας στο πρώτο παιχνίδι για τον 2ο γύρο της Α2 ΕΣΚΑΘ και πρώτο για το νέο έτος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο 8-0 των φιλοξενούμενων στα 2 πρώτα λεπτά, σε εκείνο το σημείο ο Αθλητικός αντέδρασε σωστά και με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και πολύ καλή άμυνα δεχόμενος μόλις δυο πόντους έτρεξε 21-2 σερί και 1:30 πριν την λήξη της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με 21-10.

Οι φιλοξενούμενοι στον χρόνο που απέμενε έτρεξαν ένα 0 – 9 σερί και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 21 – 19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε κοντά στο σκορ με συνεχόμενες εναλλαγές στο προβάδισμα.
Και εν τέλει το ημίχρονο να λήγει στην απόλυτη ισοπαλία 36-36.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου οι Φαρσαλινοί μπήκαν πιο δυνατά και στα 2:30 πρώτα λεπτά το παιχνίδι ήταν στο 43-36, εκεί η ομάδα της Λάρισας με δικό της σερί 21-6 βρέθηκε να προηγείται με 49-57.

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά κυμαίνονταν από 7 έως 10 πόντους στα πρώτα 6 λεπτά Με το ματς εν τέλει να λήγει με σκορ 66 – 80.

Πρώτοι σκόρερ για τον Αθλητικό Ζάγκας με 20, Ρούμπας με 16 και Θεοχάρης με 14.
Στο συγκεκριμένο παιχνίδι έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση και 3 παιδιά απο το παιδικό τμήμα του Συλλόγου. Άγγελος Γιαννούλης, Καλογερόπουλος Φίλιππος και Παπατζελίδης Νικόλαος.

Τα Δεκάλεπτα: 21 – 19, 36 – 36, 49 – 57, 66 – 80.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Μανετζής Α. /Γκουντόπουλος Γ.): Μανετζής Χ. , Θεοχάρης 14(2), Καλογερόπουλος 2, Ζάγκας 20(1), Γκρίτζαλης, Μάρκος 5, Μανετζής Α., Παπατζελίδης, Χρόνης 7(1), Γιαννούλης 2, Ρούμπας 16.