Ήττα στο καλάθι στην Γέφυρα

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta γνώρισε την ήττα και πάλι στις λεπτομέρειες κόντρα στον Κ.Σ. Γέφυρας με σκορ 67 – 65 και έτσι δέχθηκε την τρίτη σερί ήττα του.

Πλέον οι Φαρσαλινοί μετρούν,  5 νίκες και 6 ήττες βρίσκονται στην 9η θέση της Β Εθνικής κατηγορίας.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να ξεκινάει πολύ χαλαρά στην άμυνα, οι γηπεδούχοι να βρίσκουν ρυθμό και να καταφέρνουν από την αρχή να περάσουν μπροστά με σκορ 25 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα αυτή συνεχίστηκε και ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων έκανε συνολικά στο πρώτο ημίχρονο 11 λάθη με αποτέλεσμα να δεχθεί 44 πόντους και να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 9 πόντους (44 – 35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «μπλε» έσφιξαν την άμυνα τους, επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό και κατάφεραν με σωστές επιθετικές επιλογές να επανέλθουν για τα καλά στην διεκδίκηση της αναμέτρησης καθώς με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 13 – 19 μείωσαν στους τρεις πόντους (57 – 54).
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς με τις δυο ομάδες να παλεύουν για κάθε μπάλα και κατοχή και το φινάλε να είναι πραγματικό θρίλερ.
Στις τελευταίες φάσεις και ενώ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 65 – 65 ο Γυμναστικός δέχθηκε καλάθι 12’’ πριν την λήξη.
Έπειτα από επαναφορά και πίεση της Γέφυρας η μπάλα κατέληξε στον Γυμναστικό έξω από την τελική γραμμή και ενώ απέμεναν 3’’.
Ο Χαιρετίδης έκανε ένα σουτ με «κρεμασμένο» παίκτη πάνω του, όμως αστόχησε και έτσι η Γέφυρα πήρε την νίκη με σκορ 67 – 65.
Πλέον ο Γυμναστικός κοιτάζει το αμέσως επόμενο παιχνίδι το οποίο είναι εντός έδρας με την ΧΑΝΘ στο Κλειστό Γυμναστήριο των Φαρσάλων στις 5/1.
Τα Δεκάλεπτα: 25 – 18, 44 – 35, 57 – 54, 67 – 65.

Διαιτητές: Ντόγκας-Χατζηχαρίσης

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 10(1), Καραγιαννάκης 5, Ψευτόγκας 3(1), Καταβαίνης, Αποστολίδης 20(2), Ζιάκας 4, Κουτουξίδης 8(1), Σιώμος 10,  Ευσταθιάδης, Κοτσάνος 6, Παπαδόπουλος 1.

Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 20(2), Χαιρετίδης 15(3), Αναγνώστοπουλος 7(1), Τσιώγκας 2, Συνετός, Τοπουζίδης 3(1), Λούτας, Γκιουλέκας 16(1), Φαρμάκης, Δέσπος 2, Φιλιππόπουλος, Λιούπης