Ήττα από τον πρωτοπόρο για τον Α.Σ.Φαρσάλων

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων στρίμωξε στα… «σχοινιά» την πρωτοπόρο Νίκαια 2012 για το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, κοίταξε στα «μάτια» τους φιλοξενούμενους, βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 8 πόντους όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα με σκορ 70 – 77 και έτσι μετράει 2 νίκες και 7 ήττες και έχει πλέον 11 βαθμούς στον πρώτο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με παρόμοια συχνότητα με αποτέλεσμα το 1ο δεκάλεπτο να λήξει 16-15.
Στην δεύτερη περίοδο οι Φαρσαλινοί βρήκαν περισσότερες λύσεις επιθετικά και παίρνοντας ενέργεια από την άμυνα τους κατάφεραν με επιμέρους σκόρ 19 – 12 να βρεθούν μπροστά με σκορ 35 – 27 στην λήξη του πρώτου μέρους.
Δυο λεπτά σχεδόν μετά την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου παίκτης της Νίκαιας 2012 γρονθοκόπησε παίχτη της ομάδας των Φαρσάλων με τον διαιτητή να τον αποβάλλει αλλά ταυτόχρονα να δίνει και τεχνικη ποινή στον παίχτη που δέχτηκε το χτύπημα.
Επίσης στα μέσα της δεύτερης περιόδου τραυματίστηκε στον προσαγωγό ο Γκουντόπουλος και δεν ξανά έπαιξε.
Στην 3η περίοδο η ομάδα της Νίκαιας έχοντας καλύτερη ευστοχία έτρεξε επιμέρους σκορ 17-26 και πέρασε μπροστά με 52-53.
Το παιχνίδι στην τελευταία περίοδο πήγαινε πολύ κοντά στο σκορ, 1:10 πριν λήξει ο αγώνας οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 3 πόντους όμως με δύο καθοριστικά τρίποντα στο φινάλε «απέδρασαν» με το ροζ φύλλο με σκορ 70 – 77.
Πρώτοι σκόρερ του Α.Σ. Φαρσάλων ήταν οι Δημήτρης Δημητρακόπουλος  και Γιώργος Ζάγκας με 26 πόντους.

Τα Δεκάλεπτα: 16 – 15, 35 – 27, 52 – 53, 70 – 77.

Α.Σ. Φαρσάλων (Αντ. Μανετζής /Γκουντόπουλος): Θεοχάρης 6(2), Καλογερόπουλος, Ζάγκας 26(2), Γκουντόπουλος, Γιαννούλης, Μάρκος 5(1), Μανετζής, Παπατζελίδης Δημητρακόπουλος 26(3), Ρούμπας 7.