Μπλόκαρε στην τρίτη περίοδο και ηττήθηκε ο Γ.Σ.Φαρσάλων – Krousta

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta ηττήθηκε στην έδρα του από την ομάδα του Φίλιππου Βέροιας με σκορ 73 – 76 και έτσι γνώρισε την δεύτερη ήττα στην έδρα του και 5η συνολικά έπειτα από 10 αναμετρήσεις. Έτσι οι Φαρσαλινοί με ρεκόρ 5 νίκες και ισάριθμες ήττες βρίσκονται στην 7η θέση με 15 βαθμούς σε 4πλη ισοβαθμία με τον Φίλιππο Βέροιας, τον Ερμή Λαγακαδά και τον Φαίακα Κέρκυρας.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους Φαρσαλινούς καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν με σωστές επιλογές στην επίθεση και καθαρό μυαλό στην άμυνα να έχουν συνεχώς το προβάδισμα.

Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με +10 (24 – 14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta όχι μόνο συνέχισε να έχει διψήφια διαφορά αλλά την αύξησε κιόλας καθώς με επιμέρους σκορ 19 – 13 το ημίχρονο τον βρήκε μπροστά με 16 πόντους (43 – 27). Όλα συντελούσαν στο γεγονός ότι ο Γυμναστικός θα είχε ένα εύκολο απόγευμα έχοντας «κεφάλι» στο σκορ 16 πόντων από το πρώτο μέρος.

Όμως οι φιλοξενούμενοι τα έπαιξαν όλα για όλα με την εκκίνηση του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γυμναστικός κατέστρεψε μέσα σε λίγα λεπτά ότι «έχτισε» στο πρώτο μέρος καθώς ο Φίλιππος με ένα κρεσέντο και σερί 0 – 19 πέρασε μπροστά με σκορ 43 – 46, έπειτα από 6’ αγώνα στην τρίτη περίοδο.

Τους γηπεδούχους “ξεκόλλησε” ο Δέσπος με έμμεσο τρίποντο κάνοντας το 46-46 στο 03:30. Οι παίκτες της Βέροιας ξανά – απέκτησαν μια διαφορά τεσσάρων πόντων με την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 10 – 28 και τους φιλοξενούμενους μπροστά με σκορ 53-55.

Στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο η αναμέτρηση πήγαινε συνεχώς πάει πόντο-πόντο για τις δύο ομάδες με συχνές εναλλαγές στο σκορ. 1:45 πριν την λήξη οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με σκορ 69-69. Ο Τοπουζίδης με εύστοχο τρίποντο έβαλε τον Γυμναστικό σε θέση οδηγού με 72 – 69 ενάμιση λεπτό πριν την λήξη.
Οι φιλοξενούμενοι με εύστοχο τρίποντο του Παραπούρα ισοφάρισαν και πάλι 72 – 72, ενώ με δυο εύστοχες βολές του Κοθρά πέρασαν μπροστά με 72 – 74, με 21’’ να απομένουν στο ρολόι.

Στην επόμενη και καθοριστική επίθεση ο Γκιουλέκας θα βρεθεί στις βολές με το χρονόμετρο να δείχνει 7,4 δευτ., όμως ευστόχησε σε μια εκ των δυο βολών και έτσι μείωσε σε 73 – 74. Οι παίκτες του κ. Φόρου έκαναν δυο γρήγορα φάουλ και έστειλαν ξανά τον Κοθρά στις βολές. Ο παίκτης του Φίλιππου ευστόχησε και πέτυχε το 73 – 76.

Οι Φαρσαλινοί αστόχησαν στην τελευταία επίθεση να πετύχουν κάτι και έτσι ο Φίλιππος έφυγε με σπουδαίο ροζ φύλλο από τα Φάρσαλα.

Δεκάλεπτα: 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

Διαιτητές: Φουτζήλας-Κοϊμτζόγλου

Γ.Σ.Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9(3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 18, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιούπης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16(1), Σισμάνης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 5(1), Παραπουρας 21(5), Σουτζόπουλος 16(2), Καντάρκος 12(1), Καβαργύρης