“Στρίμωξε στα σχοινιά” τον πρωτοπόρο, “λύγισε” στις λεπτομέρειες ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta «πάλεψε» στα ίσια εκτός έδρας τον πρωτοπόρο ΑΟ Αγρίνιου, τον στρίμωξε στα «σχοινιά» όμως ηττήθηκε με σκορ 73 – 71.

Παρά την ήττα όμως ο Γυμναστικός παρέμεινε στην 5η θέση με 14 βαθμούς και ρεκόρ 5 νίκες και 4 ήττες διότι τόσο η ΧΑΝΘ όσο και ο Φαίακας Κέρκυρας ηττήθηκαν.

Οι μπλε ξεκίνησαν με φοβερή συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και το πρώτο δεκάλεπτο τους βρήκε μπροστά με δέκα πόντους (11 – 22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν το δικό τους “come back” και με επιμέρους σκορ 22 – 10 το ημίχρονο τους βρήκε μπροστά με έναν πόντο (33 – 32).

Η έναρξη του δευτέρου ημίχρονου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι πιο συγκεντρωμένοι σε άμυνα και επίθεση, ο Γυμναστικός δεν ήταν καλός αμυντικά με αποτέλεσμα ο ΑΟ Αγρινίου να περάσει μπροστά με 11 πόντους 58 – 47.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta «άλλαξε τσιπάκι», «έσφιξε» την άμυνα του και με καλές επιθετικές επιλογές μείωσε την διαφορά, φτάνοντας στα μέσα της περιόδου να βρίσκεται πίσω με 3 πόντους.

Από εκεί και έπειτα το παιχνίδι ήταν «θρίλερ» με τους γηπεδούχους να παίρνουν εν τέλει το ροζ φύλλο με σκορ 73 – 71.

Πρώτος σκόρερ τόσο του Γυμναστικού όσο και της αναμέτρησης ήταν ο πρώτος σκόρερ όλης της Β Εθνικής Σωτήρης Γκιουλέκας με 21 πόντους. Διψήφιοι από πλευράς Φαρσαλινών ήταν και οι Τοπουζίδης με 19 πόντους, Χαιρετίδης με 11 πόντους και Δέσπος με 11 πόντους επίσης.

Δεκάλεπτα: 11-22, 33-32, 58-47, 73-71

Διαιτητές: Δαρλαμήτσος – Σοφιανόπουλος.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 18(1), Μπερερής, Μιχάλογλου, Καπινιάρης 8, Χρήστου, Τσατάς 3(1), Σταμούλης 1, Γκρέκας 16(2), Μήτσου 18(2), Ψαράς 9(2), Σαρρής, Σταμίρης.

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 4, Χαιρετίδης 11, Αναγνωστόπουλος, Τσιώγκας, Συνετός 5, Τοπουζίδης 19(3), Γκιουλέκας 21(2), Φαρμάκης, Δέσπος 11, Φιλιππόπουλος.