Ήττα από τον πρωτοπόρο ο Α.Σ. Φαρσάλων

Την ήττα με σκορ 52 – 84 γνώρισε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων από την ομάδα του Sports Academy για την 5η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Έτσι ο Α.Σ.Φ έχει ρεκόρ μια νίκη και 4 ήττες. Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με σωστές επιθετικές επιλογές για τον Αθλητικό Σύλλογο Φαρσάλων και στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 13-6 με ένα επιμέρους σκορ 8-0 οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με ένα πόντο 13-14 στα 2:30 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου στα εναπομείναντα λεπτά το προβάδισμα εναλλασσόταν με την πρώτη περίοδο να λήγει 21-20 υπέρ της ομάδας των Φαρσάλων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά εκμεταλλευόμενοι τα χαμένα εύκολα καλάθια των Φαρσαλινών καθώς και τα λάθη που έκαναν χτύπησαν σωστά στον αιφνιδιασμό αλλά και με μεγάλη ευστοχία στα σουτ που πήραν έκαναν ένα επιμέρους σκορ 30-9 και έτσι η λήξη του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των Sports Academy να κερδίζει 30-50.

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν σε παρόμοιους ρυθμούς και η λήξη της 3ης περιόδου βρήκε το σκορ στο 73-41. Στην τελευταία περίοδο ήταν μια τυπική διαδικασία με της δύο ομάδες να δοκιμάζουν σχήματα και να δίνουν χρόνο σε όλους τους παίχτες τελειώνοντας την τελευταία περίοδο με σκορ 11-11 και έτσι να διαμορφώνεται το τελικό 84-52.

Πρώτοι σκόρερ για τους Φαρσαλινούς Ζάγκας με 17 και Παντζαβέλης με 13.

Τα Δεκάλεπτα: 21-20, 30-50, 41-73, 52-84.

Η Σύνθεση

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ(Μανετζής Α./Γκουντόπουλος Γ.): Θεοχάρης , Παντζαβέλης 13(1), Ζάγκας 17, Γκουντόπουλος 2, Γκρίτζαλης 4, Μάρκος 1, Μανετζής Α. 5(1), Γεωργολόπουλος, Ζαχαρής 4, Ρούμπας 6.