Πλήρωσε το κακό του τέταρτο δεκάλεπτο

Την ήττα με σκορ 62 – 51 γνώρισε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων στην έδρα της Δήμητρας Ευξεινούπολης για την 4η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο πρώτο δεκάλεπτο παίζοντας καλές άμυνες και μην αφήνοντας διαδρόμους για εύκολα καλάθια!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7 – 2, όμως οι Φαρσαλινοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-5 και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 12 – 12.

Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε με μια μικρή υπεροχή του Αθλητικού αλλά μην μπορώντας να ξεφύγει πάνω 4 πόντους (18-22)ενώ το ημίχρονο βρήκε τους κίτρινους μπροστά με 25 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Ευξεινούπολης μπήκε πιο δυνατά και με επιμέρους σκορ 11-4 προηγήθηκε 36-31. Ενώ η λήξη της περιόδου τους βρήκε μπροστά με 41 – 36.

Στην τελευταία περίοδο αρχικά η ομάδα των Φαρσάλων μείωσε στους 2 πόντους 45-43. Αλλά μετά από αντιαθλητικό φάουλ και 2 συνεχόμενα τρίποντα από την ομάδα της Ευξεινούπολης και κάνοντας σε εκείνο το σημείο επιμέρους σκορ 14-5 (59-48) η Ευξεινούπολη κλείδωσε το ροζ φύλλο αγώνα με το παιχνίδι να λήγει 62-51.

Πρώτοι σκόρερ του Αθλητικού ο Ζάγκας με 23 και ο Ρούμπας με 17.

Τα Δεκάλεπτα: 12-12, 25-27, 41-36, 62-51.

Συνθέσεις

Δήμητρα Ευξεινούπολης (Σπανός): Μπουρλής 6(2), Καραπτσιάς 12(3), Μπάρδας 2, Κουρκούμπας 10, Καραγεωργόπουλος 3(1), Γιάγκος , Τσιαντός , Κωτούλας 9(2), Μαργαρίτης 4(1), Λωρίτης 11, Βαλανοτόπουλος, Νάκος 5.

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής Α): Μανετζής Χ. 6(1), Θεοχάρης, Ζάγκας 21(1), Μανετζής Α. 4, Χρόνης, Ζαχαρής 3, Ρούμπας 17.