Ηττήθηκε στο νήμα ο Αθλητικός στην έδρα του Ελευθεριακού

Ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων “πάλεψε” στα ίσια το παιχνίδι κόντρα στον Ελευθεριακό Βόλου στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας, έκανε μεγάλο “come back”, όμως εν τέλει γνώρισε την ήττα με σκορ με σκορ 64 – 58, απέναντι σε μια ομάδα η οποία μέχρι στιγμής έχει το απόλυτο των νικών σε 3 παιχνίδια.

Έτσι οι κίτρινοι γνώρισαν την δεύτερη ήττα τους και έχουν πλέον ρεκόρ 1 νίκη και 2 ήττες.

Σε όλη την πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και η λήξη της βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με 18 – 15.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ελευθεριακός έκλεψε μπάλες και βγήκε στον αιφνιδιασμό, βάζοντας αρκετά εύκολα καλάθια.

Έτσι η διαφορά διαμορφώθηκε με την λήξη της δεύτερης περιόδου στους 14 πόντους (40 – 26),  ενώ 2 λεπτα πριν την λήξη του ημιχρόνου είχαμε την μέγιστη διαφορά υπέρ των γηπεδούχων στους 17 πόντους (38-21).

Στην τρίτη περίοδο ο Αθλητικός έσφιξε την άμυνα του δεχόμενος μόλις 7 πόντους ενώ και επιθετικά είχε πολύ σωστές επιλογές και με επιμέρους σκορ 16 – 7  κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους με την λήξη της τρίτης περιόδου (47-42) .

Στην τελευταία περίοδο ο Ελευθεριακος μπήκε πιο δυνατά κάνοντας ένα γρήγορο σερί 6-0 και φτάνοντας 53-42.

Εκεί ο Αθλητικός με σωστές επιλογές στην επίθεση και με καλή άμυνα έκανε επιμέρους σκορ 14-4 πλησιάζοντας στον πόντο δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα (57-56).

Με δικό του 4-0 σερί ο Ελευθεριακός έκανε το 61-56.

Ο Αθλητικός μείωσε σε 61-58 και είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση άλλα 5” πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο.

Με το ματς τελικά να λήγει 64-58 για την γηπεδούχο ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τον Α.Σ. Φαρσάλων ήταν ο Ζάγκας με 20 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ζαχαρής.

Τα Δεκάλεπτα: 18-15, 40-26, 47-42, 64-58.

Ελευθεριακός(Φρούσκλιας): Ζαφείρης 7, Δημακόπουλος, Ροδολάκης 17 (2), Πόποτας 2, Κυριαζής 3(1), Χριστοδούλου, Κρόσμαν, Τσουτσικάς, Σερμέτης 14, Καραγεωργόπουλος 10(1), Κέτουλας 11.

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής Αντ.): Θεοχάρης 3(1), Ζάγκας 20(1), Μητσογιάνης, Μάρκος 8(2), Μανετζής, Χρόνης 5(1), Ζαχαρής 14(1), Ρούμπας 8.