“Άσσος” και κορυφή για τον Ολυμπιακό!

Την τρίτη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣΛ πέτυχε ο Ολυμπιακός Αμπελιάς, μια νίκη που τον φέρνει στην κορυφή της Α1 ΕΠΣΛ κατηγορίας, καθώς επικράτησε με 2 – 0 της Νεάπολης στην 6η αγωνιστική, με τα δύο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» να σημειώνονται στα τελευταία λεπτά της συνάντησης.

Έτσι η ομάδα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου έφτασε τους 15 βαθμούς πάτησε κορυφή έχοντας… “συγκάτοικο” την ομάδα του Αβέρωφ.

Το πρώτο μέρος του αγώνα πέρασε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο και γκολ, με το στείρο 0 – 0 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός πίεσε και προσπάθησε να πετύχει την νίκη, κάτι που κατάφερε στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Αρχικά στο 80′ ο Χρήστος Δαλαμπύρας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Τριαντάφυλλος Σερίφης με δυνατό σουτ πέτυχε το 2 – 0 και “κλείδωσε” την νίκη για τον Ολυμπιακό Αμπελιάς.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Σερίφης Β. (81′ Βέης), Σελήνης, Κολοβός Κ., Κολοβός Ν., Γαρουφαλιάς, Σερίφης Τ., Γεωργούλας Θοδ., Αγγέλης, Φαρμάκας (77′ Δαλαμπύρας), Σουλτούκης (55′ Κουρούκας)

Νεάπολη Λάρισας: Παπαναστασίου, Συγκούνας, Μέκρας Χρ., Δεσπόπουλος, Μανδραβέλης, Μπουχλαριώτης (85′ Ζαχαρούλης), Μέκρας Γ., Μπαλαούρας, Μανώλης, Μπούνα, Τασούλης (58′ Γαρυφαλλόπουλος)

Διαιτητική Τριπλέτα: Νίτσας, Κοτούμπας Δ., Δημεράς