Ηττήθηκε στην πρεμιέρα ο Αθλητικός

Εκτός έδρα ήττα δέχθηκε ο Αθλητικός με αντίπαλο τους Αετούς Λάρισας, στο κλειστό του Αγ. Θωμά, δίνοντας έτσι το δικαίωμα στους γηπεδούχους να ξεκινήσουν νικηφόρα το φετινό πρωτάθλημα της Α2 ΕΣΚΑΘ, με σκορ 71-54.

Συγκεκριμένα η πρώτη περίοδος πήγε πόντο πόντο για τις δυο ομάδες, με συχνές εναλλαγές στο σκορ, κλείνοντας στο -1 (16-15), για τον Αθλητικό.

Στην δεύτερη περίοδο η αστοχία της ομάδας του Αντ. Μανετζή, σε συνδυασμό με την ταχύτητα  και ευστοχία των Αετών “άνοιξαν” την διαφορά, με την λήξη του ημιχρόνου να βρίσκει μπροστά 12 πόντους τους γηπεδούχους (37-25).

Τρία λεπτά πριν την λήξη της τρίτης περιόδου, οι Φαρσαλινοί έδειξαν σημάδια ζωής κατεβάζοντας την διαφορά στους 7 πόντους (47-40), όμως γρήγορες επιθέσεις των γηπεδούχων στον αιφνιδιασμό ξανά ανέβασαν την διαφορά στο τέλος της 3ης περιόδου στο +14 (57-43). Στα εναπομείναντα λεπτά της τελευταίας περιόδου του αγώνα, δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 71-54.

Δεκάλεπτα: 16-15, 37-25, 57-43, 71-54

Αετοί Λάρισας (Βαρδακούλης): Νασιώκας 5(1), Βογιατζής 6, Σαμουλαδάς Β.19(4), Γεροστάθης 13, Χρόνης Γ.18(1), Μαρκούτης 4, Γιαννακός 8(1), Ζιαβλάκης, Σαμουλαδάς Κ. 3, Χαντζαρίδης, Στεργιούλας 3.

Α.Σ.Φαρσάλων (Μανετζής): Θεοχάρης 2, Παντζαβέλης 12(2), Ζάγκας 20, Γεωργολόπουλος, Μητσογιάννης, Μάρκος 7(1), Μανετζής Αντ., Θεοδωρόπουλος, Πετρόπουλος , Ζαχαρής 8, Ρούμπας 5.