Πρεμιέρα με το “δεξί” στο “κάστρο” του!

Νικηφόρα ξεκίνησε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων Krousta ο οποίος κέρδισε με σκορ 73 – 67 την ομάδα της Χαλκηδόνας και έδειξε από την πρώτη αγωνιστική, ότι στην έδρα του είναι “σκληρό καρύδι”. Έτσι οι “μπλε” ξεκίνησαν ιδανικά την νέα αγωνιστική σεζόν στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής κατηγορίας.

Οι Φαρσαλινοί, μπήκαν δυνατά στο παρκέ με ανεβασμένη την ψυχολογία και με τον κόσμο στο… «πλευρό» τους, καταφέρνοντας να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, να λήγει 17-15.

Δεν συνέβη το ίδιο και την δεύτερη περίοδο καθώς η αστοχία των Φαρσαλινών, έφερε “τούμπα” τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά με +8 στο ημίχρονο, 32-40, κάνοντας ένα σερί 9-0, με το ξεκίνημα της περιόδου. Η αστοχία συνεχίστηκε και την τρίτη περίοδο για τους παίκτες του κ. Φόρου, όπου η ομάδα της Χαλκηδόνας κρατούσε μια διαφορά ασφαλείας +6 πόντων, καθ’ όλη την διάρκεια και της τρίτης περιόδου.

Ο Γυμναστικός στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να ανακάμψει την πίεση της Χαλκηδόνας, με τρίποντη βόμβα του Χαιρετίδη, βάζοντας τον Γυμναστικό μπροστά (61-59) και με τις βολές του Γκιουλέκα πέντε λεπτά πριν την λήξη στο +4, 63-59.

Οι παίκτες του κ.Τουλούμη κατάφεραν να φέρουν την αναμέτρηση ξανά στα ίσα 3:28 πριν την λήξη (63-63), όμως ο Γκιουλέκας με τρίποντη βόμβα, ξανά έβαλε μπροστά στο σκορ (66-63) τους μπλε, πετυχαίνοντας πολύτιμη νίκη στην πρεμιέρα με σκορ 73-67.

Πρώτος σκόρερ για τον Γυμναστικό ο Γκιουλέκας με 24 πόντους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Τσακαλέρης με 15.

Δεκάλεπτα: 17-15, 32-40, 47-53, 73-67

Γ.Σ. Φαρσάλων Krousta (Φόρος): Λεπενιώτης 10(1), Χαιρετίδης 3(1), Φικιππόπουλος 4 , Λιούπης, Αναγνωστόπουλος, Τσιώγκας 2, Συνετός 9(1), Τοπουζίδης 3(1) , Λούτας, Γκιουλέκας 24(3), Φαρμάκης, Δέσπος 18

Χαλκηδόνα (Τουλούμης): Σπύρας, Μαρκίδης 7, Δανάκης 13(2), Τσακαλέρης 15, Παπαδόπουλος, Λαΐδης 4, Μυλωνίδης 11(1), Κούτε, Λαζαρίδης, Δελίδης 6, Ευαγγελίδης, Σικαλίδης 11