Αυλαία με άνετη επικράτηση για τον Γυμναστικό

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων ολοκλήρωσε με νίκη τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής κατηγορίας για την φετινή σεζόν καθώς επικράτησε με σκορ 96-79 των Τιτάνων Παλαμά στο τελευταίο παιχνίδι για τον βόρειο όμιλο της Β Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι οι μπλε τερμάτισαν στην 10η θέση με 40 βαθμούς και ρεκόρ 12 νίκες και 16 ήττες.
Στα της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και πέρασαν γρήγορα μπροστά με το σκορ στα τέσσερα πρώτα λεπτά να είναι 15-4.

Οι Τιτάνες ισορρόπησαν το παιχνίδι και με δικό τους σερί 2-13 κατάφεραν να ισοφαρίσουν και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός κατάφερε με ένα γρήγορο 5-0 να περάσει μπροστά με 22-17, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και πάλι.

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο όμως ο Γυμναστικός με ένα ξέσπασμα και σερί 7-2 πέρασε μπροστά με 31-24 στο έκτο λεπτό του δεύτερου μέρους.

Οι γηπεδούχοι με κύριο όπλο τους τα τρίποντα και τους Γιώργο Αναγνωστόπουλο και Λεωνίδα Ντίνο να ευστοχούν αρχικά από τα 6,75 πέρασαν μπροστά με εννέα πόντους 36-27.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και μείωσαν μέχρι και στους έξι 36-30.

Στα τελευταία δύο λεπτά πήρε ο Νικολόπουλος το όπλο του και με δύο συνεχόμενα τρίποντα και έτσι η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά με επτά πόντους 42-35.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στα πρώτα δύο λεπτά ήταν μπροστά με εννέα πόντους 50-41.

Ένα κάρφωμα του Λεωνίδα Ντίνου έδωσε προβάδισμα δέκα πόντων στους μπλε 54-44 και ξεσήκωσε τους φιλάθλους στις κερκίδες.
Εν συνεχεία η διαφορά παρέμεινε σε διψήφιο αριθμό. Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έκλεισε με τον Γιώργο Αναγνωστόπουλο να πυροβολεί δις από την γραμμή του τριπόντου και να δίνει στον Γυμναστικό την μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά (69-56), με την οποία ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σκόραραν ακατάπαυστα με τον Γυμναστικό να περνάει μπροστά με 15 πόντους (80-65), πέντε λεπτά πριν την λήξη.

Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι έπαιζαν το… παραδοσιακό ρολόι από την γραμμή του τριπόντου με τους Σαββίδη, Χρήστο Αναγνωστόπουλο, Γιώργο Αναγνωστόπουλο και Νικολόπουλο να ευστοχούν και να ανεβάζουν την διαφορά στο +18, 92-74.

Το κερασάκι στην τούρτα της αναμέτρησης έβαλε ο Γιώργος Αλεξόπουλος με εύστοχο τρίποντο όπου και έγραψε το τελικό 96-79.

Στο τέλος της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι γνώρισαν την αποθέωση από τον κόσμο της ομάδας για την συνολική αγωνιστική εικόνα τους και ανταπέδωσαν το ζεστό χειροκρότημα.

Δεκάλεπτα: 17-17, 42-35, 69-56, 96-79

ΓΣΦ (Φόρος): Νικολόπουλος 26(6), Ντίνος 16(2), Σαββίδης 10(2), Χαιρετίδης , Αναγνωστόπουλος Χ 10(2), Συνετός 7, Αλεξόπουλος 3(1), Αναγνωστόπουλος Γ. 21(3), Λούτας 1, Λιούπης , Καραδημας , Μακρής 2.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ(Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 7(1), Τσούμας, Γεωργαντζάς 13(1), Κατσαδούρος 3(1), Μπακαβέλος , Τσιμούρτος, Αρχοντούλης, Μακρής 5, Μούμογλου 16(1), Μανδαλάκης 22(1), Αποστολάκης 13(2).