Ήττα στις λεπτομέρειες για τον Γυμναστικό στις Σέρρες

Το έργο του Γυμναστικού Συλλόγου Φαρσάλων ήταν απο την αρχή δύσκολο καθώς αγωνιζόταν εκτός έδρας κόντρα στον δεύτερο της βαθμολογίας Ίκαρο Σερρών.

Το συγκρότημα του κ. Φόρου πάλεψε όμως λύγισε και γνώρισε την ήττα με σκορ 63-54 στα πλαίσια της 21 αγωνιστικής της Β’ Εθνικής.

Έτσι οι μπλε μετράνε δέκα νίκες και έντεκα ήττες και βρίσκονται στην 9η θέση.
Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι με χαμηλό σκορ και η λήξη του βρήκε τον Γυμναστικό πίσω με έναν πόντο 21-20.

Στην δεύτερη οι Ίκαροι όντας πιο αποτελεσματικοί στον επιθετικό τομέα πήραν αρχικά μια διαφορά οκτώ πόντων (37-29) στην λήξη του πρώτου μέρους.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησαν την υπέρ τους διαφορά στο +13 (50-37).

Ο Γυμναστικός στο τέταρτο δεκάλεπτο επανήλθε μείωσε την διαφορά μπήκε εκ νέου στην διεκδίκηση της αναμέτρησης όμως οι γηπεδούχοι όντας ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 63-54.

Δεκάλεπτα: 21-20, 37-29, 50-37, 63-54

Διαιτητές: Σιμητόπουλος-Φουτζήλας

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης, Γρίψιος 5, Σιδερίδης, Γεωργιανός 9, Τράκας, Γκάτζιας 20(3), Φώτογλου 7, Γκούτζιας 4, Κεμανετζής, Θολιώτης 4, Κακιούζης 14

Γ.Σ.Φ (Φόρος): Νικολόπουλος 5(1), Ντίνος, Σαββίδης 4, Χαιρετιάδης 10, Αναγνωστόπουλος Χ. 8(1), Σκολόγκας 15, Συνετός, Αναγνωστόπουλος Γ. 4, Λούτας, Καραδήμας, Μακρής 8.