“Λύγισε” στην Καβάλα ο Γυμναστικός

Στην πρώτη αγωνιστική του δεύτερου γύρου της Β’ Εθνικής κατηγορίας ο Γ.Σ.Φαρσάλων δέχθηκε την ήττα στην έδρα της Καβάλας με σκορ 84-68. Έτσι οι μπλε με αυτή την ήττα μετράνε 8 νίκες  και 7 ήττες.

Στην πρώτη περίοδο το σκορ πήγαινε πόντο πόντο με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να λήγει με 23-22.

Στην δεύτερη περίοδο η ψαλίδα άνοιξε για την ομάδα του κ. Καραπιπερίδη να την κερδίζει με δέκα πόντους υπερ και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 43-32.

Στην τρίτη περίοδο στα πρώτα λεπτά η ομάδα του κ. Πέρκου μείωσε έως και τους 6 πόντους, όμως σε αυτό το σημείο και μετά η Καβάλα ξύπνησε και ανέβασε ρυθμούς και έφτασε να προηγείται με σκορ σε 67-48 στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι καθώς το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στην τρίτη περίοδο.

Για την ομάδα της Καβάλας πρώτος σκορ ήταν ο Μπεναγκιέ με 16, ακολούθησαν ο Παπάς με 15 και ο Τάταρης με 12, ενώ για την Φαρσαλινή ομάδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Νικολόπουλος με 16 πόντους και ακολούθησαν ο Αναγνωστόπουλος Χρ. με 15 και ο Αναγνωστόπουλος Γ. με 14.

Δεκάλεπτα: 23-22, 20-10, 24-16, 17-20

ΚΑΒΑΛΑ (Καραπιπερίδης):Ερεμβενάζιε 16, Καπινιάρης 10, Τάγαρης 12, Αθανασιάδης 8, Κουμλέλης 10, Πιεβάλιτσα 5, Χονδρόπουλος 8, Παπάς 15.

Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Πέρκος): Νικολόπουλος 16(2), Σαββίδης 5(1), Αναγνωστόπουλος Χρ. 15(3), Σιόλογκας 7, Αναγνωστόπουλος Γ. 14(1), Καραδήμας 3, Μακρής 8, Λιούπης, Λιούτας, Χαιρετίδης, Αλεξόπουλος