Ήττα στις λεπτομέρειες…

Κείμενο Άλκης Σούρλας – Φωτογραφίες Γιώργος Γκαντέλος

Την ήττα με σκορ 57 – 49 δέχθηκε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων από τον Αιολικό στον αγώνα μπαράζ για την άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΘ.

ΑΣΦ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ-0030-2

Με την εκίνηση του πρώτου δεκάλεπτου ο Αιολικός μπήκε “φουριοζός” και στα πρώτα 5′ προηγούνταν με σκορ 9 – 0.

Οι “κίτρινοι” μείωσαν με “γκολ φάουλ”, όμως ο Αιολικός συνέχισε στο ίδιο τέμπο και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 13 – 6.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την είσοδο του Αντώνη Μανετζή ο Α.Σ Φαρσάλων κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 3 – 7 μείωσε στους τρείς (16 – 13) στο 13′.

ΑΣΦ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ-0053

ΑΣΦ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ-0042

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στα μισά της περιόδου πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (16 – 17).

Μοναδικό “μελανό σημείο” ο τραυματισμός του Μιχάλη Θεοδωρόπουλου ο οποίος χτύπησε στο γόνατο.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους “μπλε” να είναι μπροστά για έναν (26 – 25).

Ο Α.Σ.Φαρσάλων συνέχισε με το ίδιο πάθος στην άμυνα που όλη την σεζόν ήταν το μεγάλο του “όπλο” και κατάφερε να περάσει μπροστά και να διατηρήσει ένα προβάδισμα ύψους 3 έως 5 πόντων με το δεκάλεπτο εν τέλει να τον βρίσκει μπροστά με 34 -37.

ΑΣΦ - ΑΙΟΛΙΚΟΣ-0071

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν «ακατάλληλο» για καρδιακούς.

Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να διατηρούν προβάδισμα τριών πόντων (41 -44) μέχρι και τα μέσα της τελευταίας περιόδου.

Κάπου εκεί όμως η κούραση έκανε την εμφάνισή της και σε συνδυασμό με δυο τρείς λάθος διαιτητικές αποφάσεις κατά των «κιτρίνων» σε καίρια σημεία ανέτρεψαν την εικόνα της αναμέτρησης και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.