Ήττα με παράπονα…

Την ήττα με σκορ 67 – 62 δέχθηκε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στο ντέρμπι της 3ης θέσης στην έδρα της Νικόπολης Πρέβεζας.

Πολλά τα παράπονα των “μπλε” καθώς θεωρούν ότι οι διαιτητές της αναμέτρησης Παπαδόπουλος και Ταρενίδης σφύριζαν πολύ εύκολα τις επαφές υπέρ των γηπεδούχων ενώ δεν συνέβαινε το ίδιο για την ομάδα του Γυμναστικού.

IMG_9456

Οι “μπλε” ξεκίνησαν” ιδανικά την αναμέτρηση και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με έξι πόντους (17- 23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός στερήθηκε για μεγάλο διάστημα τις υπηρεσίες του Φάνη Παπακώστα ο οποίος “φορτώθηκε” με τρία φάουλ, οι γηπεδούχοι “χτύπησαν” στο “ζωγραφιστό” και κατάφεραν με επιμέρους σκορ 17 – 10 να πάνε στο ημίχρονο όντας μπροστά με έναν πόντο (34 – 33).

IMG_9446

Στο τρίτο δεκάλεπτο τώρα ο Γυμναστικός πήρε εκ νέου τον έλεγχο της αναμέτρησης κάνοντας παράλληλα το πιο παραγωγικό του δεκάλεπτο καθώς σκόραρε 22 πόντους και κατάφερε να περάσει και πάλι μπροστά και μάλιστα να πάρει και μικρή διαφορά της τάξεως των τεσσάρων πόντων (51 – 55).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “μπλε” φορτώθηκαν σχεδόν σε τρία λεπτά με πέντε ομαδικά φάουλ ενώ  το πρώτο φάουλ κατά της Νικόπολης σφυρίχτηκε στα μισά της περιόδου!

Μάλιστα δυο λεπτά πριν το τέλος οι διαιτητές της αναμέτρησης απέβαλαν τον αρχηγό του Γυμναστικού Γιώργο Αναγνωστόπουλο με πέμπτο φάουλ το οποίο και χρέωσαν αντιαθλητικό με την διαφορά να είναι στους τρεις πόντους υπέρ της Νικόπολης σε εκείνο το σημείο, με αυτή την απόφαση να “γέρνει την πλάστιγγα” υπέρ των γηπεδούχων.