Ροζ φύλλο ουσίας και ψυχολογίας για τον Α.Σ. Φαρσάλων!

Την τέταρτη νίκη του πέτυχε ο Αθλητικός Σύλλογος Φαρσάλων ο οποίος επιβλήθηκε με σκορ 67-59 της Νίκαιας στην εξ αναβολής αναμέτρηση στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε τόσο με τον Αθλητικό όσο και την Νίκαια να σκοράρουν συνεχώς και να πηγαίνουν “χέρι – χέρι” με το δεκάλεπτο να λήγει με τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά με έναν πόντο (18-19).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο τώρα οι “κίτρινοι” παίζοντας δυναμική άμυνα και συνεχίζοντας να σκοράρουν με τον ίδιο ρυθμό κατάφεραν να “τρέξουν” επιμέρους σκορ 21 – 13 και να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας μπροστά με 7 πόντους 39-32.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες δεν ήταν τόσο εύστοχες όσο στο πρώτο ημίχρονο όμως οι παίκτες των Αντώνη Μανετζή και Γιώργου Γκουντόπουλου κατάφεραν να κρατήσουν και παράλληλα να αυξήσουν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και με σκόρ περιόδου 12 – 9 η λήξη του δεκαλέπτου τους βρήκε μπροστά με δέκα πόντους (51 – 41).

Στην τελευταία περίοδο τώρα οι γηπεδούχοι μπήκαν “φουριόζοι” με σκοπό να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη και παίζοντας απόλυτα συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου κατάφεραν να τρέξουν σερί 14 – 9 και δύο μισή λεπτά πριν την λήξη εκτίναξαν την διαφορά στο +15 (65 – 50).

Σε εκείνο το σημείο οι προπονητές των “κίτρινων” πέρασαν στο παρκέ μπασκετμπολίστες που δεν είχαν μεγάλο χρόνο συμμετοχής οι φιλοξενούμενοι πίεσαν όμως δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο από το να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό και έτσι ο Αθλητικός πανηγύρισε μία σημαντικότατη σε όλους τους τομείς νίκη με σκορ 67-59.
Πρώτος σκόρερ του Αθλητικού αλλά και συνολικά της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Δημητρακόπουλος με 21 πόντους ενώ 14 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Γκουντόπουλος.

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 39-32, 51-41, 67-59.

Α.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ(Μανετζής Αντ./Γκουντόπουλος Γεωρ.): Μανετζής Χ. 5 (1), Θεοχάρης 2, Τριανταφύλλου, Ζάγκας 3, Γκουντόπουλος 14 (2), Γκρίτζαλης, Μάρκος, Μανετζής Α. 2, Αλεξίου 7, Δημητρακόπουλος 21, Ζαχαρής 7, Ρούμπας 6.

Νίκαια 2012(Φωτίου): Ντίκος 8(1), Δράκος 11 (2), Τσιοκάνης 8 (1), Παρασκευόπουλος 2 , Γκατζούνης, Κατσιλούλης 17 (2), Κουκουράβας 4, Μπατάλας, Ιωαννίδης, Γιαννακόπουλος 9.