“Πάγωσαν” στην Φλώρινα

Την τρίτη ήττα σε 12 αναμετρήσεις δέχθηκε ο Γ.Σ. Φαρσάλων καθώς οι παίκτες του κ. Λιάγκα “λύγισαν” στην χιονισμένη Φλώρινα καθώς ηττήθηκαν με σκορ 79-74 από την τοπική ομάδα του Αριστοτέλη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σε συνδυασμό με το νωθρό ξεκίνημα των μπλε κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά της τάξης των 9 πόντων κλείνοντας την περίοδο με 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ η μια με την άλλη καθ’ όλη την διάρκεια της περιόδου κλείνοντας την δεύτερη περίοδο με 20 – 20 και τον Γυμναστικό να μην καταφέρνει να κλείσει την ψαλίδα του -9. Έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 44 – 35.

Ίδια εικόνα και στην τρίτη περίοδο με την ομάδα της Φλώρινας να κρατάει το σκορ. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με  18-19 και σκορ 62-54.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του κ. Λιάγκα προσπάθησαν να ανατρέψουν την διαφορά και το επιμέρους σκορ μειώνοντας την διαφορά του αγώνα, όμως η περίοδος τελείωσε με 17-20 και τελικό σκορ 79-74.

Ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων είχε ως πρώτο του σκόρερ με 20 πόντους τον Θοδωρή Ίλτσογλου και ακολούθησε ο Αναγνωστόπουλος Γ. με 15.

Πλέον σκοπός των μπλε είναι η γρήγορη ανασυγκρότηση καθώς ακολουθούν δυο πολύ δυνατά εκτός έδρας ντέρμπι με Ελίμεια την Κυριακή στις (22/01) και με Τιτάνες Παλαμά το επόμενο.

Δεκάλεπτα: 24-15, 44-35, 62-54, 79-74

Οι Συνθέσεις

Αριστοτέλης Φλώρινας (Μαυρουδίου): Τούζος 17 (1), Κέκελης 25 (6), Τέρπος, Μήλιος 4, Σκαρλάτος 13 (2), Παπαδόπουλος, Γυμνόπουλος 10 (1), Καραβατάκης 2, Βασιλείου 8, Δάμος.

ΓΣ Φαρσάλων (Λιάγκας): Παπακώστας 9, Ντίνος, Ίλτσογλου 20 (2), Αναγνωστόπουλος Χ. 10 (2), Ντόνας 9 (3), Τσιλούλης, Αναγνωστόπουλος Γ. 15 (1), Μακρής, Λούτας, Φούντας 11 (1), Κούργιας.